sobota 14. februára 2015

Grilovaná polenta so špenátom, syrom s modrou plesňou a orechami

Seriózne sme sa buchli do grilovanej polenty. Je úžasné, koľko obmien môžete vytvoriť! Skúšali sme už pečené paradajky s grilovanou polentou a crème fraîche a aj špenátovú polentu s hubami. Táto verzia s cesnakovým špenátom a plesnivým syrom však mňa osobne nadchla úplne najviac. Je to dokonalé jedlo a určite to bude častá položka na našom bežnom jedálničku. Je to ideálna rýchla večera pre večne zaneprázdnených. Len si deň vopred uvaríte polentu a necháte si ju stuhnúť v chladničke a na druhý deň ju už len opečiete a za pár minút urobíme špenát. Úplná bleskovka! A ešte aká skvelá!

_______________________________
Ingrediencie na 3 porcie:
- 1 šálka polenty
- 4 rovnaké šálky vody
- 1 ČL soli
- olivový olej
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 veľký balík špenátu
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- váš obľúbený syr so zelenou plesňou
- hrsť orechov (napr. vlašských, pekanových, lieskovcov alebo pokojne i slnečnicových alebo tekvicových semienok)

1 Najskôr si uvarte polentu v 4 šálkach vody a lyžičke soli. Ak neviete ako na to, skvele vám k tomu pomôže toto video.

2 Uvarenú polentu vylejte do menšieho pekáčika vytretého troškou oleja. Vrstva polenty v pekáčiku by mala byť cca 2 cm. Uhlaďte povrch polenty, nechajte ju úplne vychladnúť a potom tuhnúť aspoň hodinu v chladničke. 

3 Vyklopte a rozkrojte polentu na 6 kúskov a každý kúsok ogrilujte z oboch strán po 4-5 minút. Ak nemáte gril, tak to urobte na panvici v 2-3 várkach ako ja. Ogrilovanú polentu rozdeľte na taniere.

4 Rozohrejte panvicu a nasucho na nej opečte orechy asi 2 minúty. Orechy zatiaľ odložte bokom.

5 Nakrájajte cesnak na kolieska. Špenát umyte a dôkladne osušte v odstredivke na šalát (ak ju nemáte, tak ho nechajte poriadne obschnúť na utierke niekoľko hodín vopred). Rozohrejte trochu oleja v najväčšej a najhlbšej panvici, akú doma máte. Pridajte cesnak a zároveň i špenát. Stále miešajte. Ak sa vám nepodarí naraz vsypať do panvice všetok špenát, počkajte, kým prvá dávka trochu ovädne a hneď potom dosypte zvyšok. Špenát osoľte, okoreňte, a stále miešajte, až kým špenát nezmenší svoj objem, ale zas to neprežeňte, aby vám z neho vôbec niečo zostalo :-) Špenát ihneď navrstvite na kúsky polenty.

6 Na každú porciu položte pár kúskov syra a posypte ju orechami. 

2 komentáre:

  1. hmmm jednoduché, krásné a rozhodně i vynikající jídlo :) díky za recept

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za váš milý komentár!