piatok 6. februára 2015

Vietnamský zeleninový šalát s bravčovou panenkou

V Berlíne som sa zamilovala do vietnamskej kuchyne. Zbožňujem najmä chuť citrónovej trávy a preto som sa konečne dokopala kúpiť si ju a niečo z nej vytvoriť aj vo vlastnej kuchyni. Zvolila som tento šalát a bola som maximálne spokojná. Tieto exotické čačky, to je moje! :-D

_______________________
Ingrediencie:
- 30 g sezamu
- 1 celá bravčová panenka
- rastlinný olej
Dresing:
- 2 zarovnané ČL cukru
- kôra z 1 limetky
- šťava z 2 limetiek
- 1 čerstvá čili paprička, nadrobno nasekaná (ak nie ste nadšenci čili, tak samozrejme menšie množstvo)
- 1 PL sezamového oleja
- 1 PL rybacej omáčky
- 1 PL sójovej omáčky
Šalát:
- 1/4 hlavy bielej kapusty, odporúčam tzv. špicatú kapustu, je oveľa jemnejšia a krehkejšia
- 1 šalátová uhorka
- 4 stonky stonkového zeleru
- 3 jarné cibuľky
- 2 stonky citrónovej trávy
- 1 veľký zväzok čerstvého koriandru alebo ideálne pol zväzku koriandru a pol zväzku čerstvej mäty

1. Urobte si najskôr dresing. Všetky ingrediencie vložte do malého hrnca a varte 3 minúty. Dresing odložte bokom a nechajte ho vychladnúť.

2. Pripravte panenku a sezam. Rúru predhrejte na 200 stupňov. Veľkú panvicu rozohrejte a nasypte do nej sezam. Opečte ho nasucho, kým nezozlatne. Sezam odložte zatiaľ bokom. Do ešte stále horúcej panvice nalejte trochu oleja a zo všetkých strán na nej opečte celý kus bravčovej panenky; cca po 2 minúty zo 4 strán. Opečenú panenku premiestnite na malý plech alebo pekáčik a vložte ju do vyhriatej rúry a pečte cca 15 minút, kým nebude mäso na dotyk pevné, ale ešte stále trošičku pružné.

3. Medzitým si pripravte šalát. Nakrájajte kapustu na jemné rezančeky, uhorku nakrájajte na tyčinky o veľkosti hrubších zápaliek. Ostráňte tuhé vlákna zo stoniek zeleru a nakrájajte ho na hrubšie kolieska. Na šikmé kolieska nakrájajte i jarnú cibuľku. Očistite citrónovú trávu a nasekajte ju úplne najemno. Koriander a mätu nasekajte. Všetku zeleninu a bylinky premiešajte.

4. Sezam pridajte do dresingu. Nakrájajte mäso na hrubšie rezance a premiešajte kúsky mäsa s polovicou dresingu. Druhú polovicu dresingu nalejte na zeleninu, dobre premiešajte a rozdeľte zeleninu na jednotlivé taniere. Medzi porcie rozdeľte i kúsky mäsa. Podávajte ihneď.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za váš milý komentár!