štvrtok 15. decembra 2016

Vianočné pupáky, bobaľky či opekance s makom: recept na ich zaručený úspech

Počula som už od viacerých ľudí, že pripravujú vianočné bobaľky, resp. pupáky či opekance s makom tak, že nakrájajú na kolieska klasické biele rožky, ktoré potom polejú maslom, mliekom a zmiešajú s cukrom a makom. Neflákajte to tak i vy. Sú predsa Vianoce! Upečte si radšej domáce opekance a pochopíte ten rozdiel. S týmto receptom si upečiete skvelé maslové kysnuté cesto s jemnou chuťou citrónovej kôry, ktorá sa úžasne dopĺňa s makom. Recept na cesto je vlastne prevzatý z receptu na štedrák. A najlepšie na nich je to, že sú dosť hutné a tvrdé, takže po zohriatí a namočení maslom a mliekom síce zmäknú a napijú sa, ale držia svoj tvar a nestane sa z nich nasiata slizká špongia ako pri obyčajných rožkoch. 
_______________________________________________
Ingrediencie pre cca 5 osôb:
- 100 ml vlažného mlieka
- 10 g droždia
- 30 g kryštálového cukru
- štipka soli
- 250 g polohrubej múky
- 1 žĺtok
- 40 g zmäknutého masla + cca 50 g rozpusteného masla
- kôra z 1 citróna

Na dokončenie:
- cca 200 g masla
- mlieko podľa potreby
- cca 1 šálka mletého maku
- cca 1/2 šálky práškového cukru

1. Pripravte si kvások. Do vlažného mlieka rozdrobte droždie, pridajte cukor a soľ. Kvások premiešajte a nechajte 15 minút postáť.

2. Do veľkej misy si prichystajte múku, žĺtok, 40 g zmäknutého masla a kôru z citróna. Prilejte kvások a spracujte pružné cesto. Cesto zakryte utierkou a nechajte ho na teplom mieste vykysnúť 60 – 90 minút. Cesto obsahuje maslo, takže jeho objem sa nijako zásadne nezväčší. Tak to ale má byť a nemusíte si s tým robiť starosti.

3. Vykysnuté cesto rozvaľkajte na hrúbku 1,5 cm. Pripravte si malú misku so zhruba 50 g rozpusteného masla, prípadne 50 ml oleja. Povykrajujte z cesta kolieska veľké asi ako eurová minca. Každý kúsok cesta namočte do masla alebo oleja a ukladajte ich do malej zapekacej misy vedľa seba. Je to rovnaký princíp ako pri dukátových buchtičkách. Pečte pri 180 stupňoch. Keď z cesta vytiahnete čistú špajdľu bez prilepených kúskov cesta, je upečené.

4. Vychladnuté cesto rozdeľte rukami na guľôčky. Tesne pred podávaním v hrnci zohrejte maslo s aspoň 200 ml mlieka, kým sa maslo nerozpustí. Zmiešajte guľôčky cesta s maslom, cukrom a zalejte mliekom a maslom. Premiešajte a pridajte ešte cukor alebo mlieko podľa potreby.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za váš milý komentár!